Trener personalny – jak pozyskać klientów

Trener personalny – jak pozyskać klientów?

Jeśli czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej jesteś trenerem personalnym i zastanawiasz się, jak pozyskać pierwszych podopiecznych lub mieć ich jeszcze więcej. Na pewno jesteś dobrym motywatorem, znasz technikę wykonywanych ćwiczeń i najprawdopodobniej dobrze wyglądasz. Czy to jednak wystarczy? Otóż bardzo często nie! Trener personalny – jak pozyskać klientów, jeśli cały czas nurtuje Cię to pytanie, to za chwilę znajdziesz na nie odpowiedź.

Gdzie są Twoi klienci?

Na początku należy rozdzielić dwa modele pracy:

  • trener zatrudniony przez siłownie na umowie
  • freelancer

Osoba, która pracuje na umowie może liczyć na stały dopływ ćwiczących na siłowni. Co chwila ktoś kupuje karnet i już można z nim rozpocząć współpracę. Wystarczy „zagadać” w odpowiedni sposób, pokazać kilka ćwiczeń lub otwarcie zaoferować współpracę. To, czy coś z tego wyjdzie w największej mierze zależy już od samego trenera. Jego elokwencji, sposobu trafienia do drugiej osoby oraz planu, który na przyszłego podopiecznego będzie miał. Freelancer musi podejmować o wiele bardziej zakrojone poszukiwania, bo jemu nikt pod nos nie podstawi nowych osób, które dopiero co kupiły karnet. Ma za to łatwiej, jeśli chodzi o pokazanie się szerszej publiczności. Jeśli na jego stronę trafi miesięcznie 5000 osób, to każdy z nich może być potencjalnym podopiecznym. Pokażcie mi siłownie, która ma takie obłożenie.

Jeśli chcesz żeby ludzie kupowali to, co oferujesz, to musisz najpierw wiedzieć, czy jest na to na pewno zapotrzebowanie. Skoro wiemy, że zapotrzebowanie na treningi personalne rośnie z każdym rokiem, a trenerów przybywa, jak grzybów po deszczu, to jedyne, co powinieneś zrobić, to się wyróżnić!

Jak przyciągnąć klientów na treningi personalne?

Ludzie mają coraz większą świadomość, że nie ma jednej jedynej drogi do celu. Dlatego do każdego podopiecznego trzeba podejść indywidualnie. Tak, jak w przypadku wyboru planu treningowego. O ile się nie mylę, to nie rozpiszesz biegaczce maratonów tego samego, co Pani Krysi z warzywniaka, prawda? No chyba, że Panie Krysia też biega maratony. Załóżmy, że nie. Kto szuka trenera personalnego? Każdy! Nie jest ważny wiek, płeć czy waga. Oczywiście możemy zaszufladkować kogoś, że skoro jest wysportowany, to nie potrzebuje. Potrzebuje. A jakie główne rzeczy wyróżniają osobę, która chce zacząć korzystać z usług trenera personalnego?

  • brak motywacji
  • chcą iść do specjalisty
  • nie chcą zrobić sobie krzywdy
  • lenistwo
  • potrzebują wzorca
  • mają duże ego (głównie celebryci)

Jeśli nie jesteś fachowcem w danej dziedzinie, to jedynym skutecznym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Kiedy jesteś chory – idziesz do lekarza. Gdy chcesz mieć efekty – idziesz do trenera personalnego.

Trener personalny social media

Jeśli nie masz niekończącego się źródła klientów w postaci nowych osób przychodzących na siłownię, to social media muszą być na najwyższym poziomie. Nie mówię tylko o merytoryce, ale też o wyglądzie wizualnym. Dobra strona internetowa (mam na myśli wysoko wypozycjonowana – na inną nikt nie trafi), Facebook, Instagram, TikTok – to są nowoczesne narzędzia do pozyskiwania klientów na treningi personalne. Ważne, aby były one prowadzone w odpowiedni sposób i trafiały do odpowiedniej grupy docelowej. Z doświadczenia wiem, że ludzi zdecydowanie częściej odpycha niż przyciąga umięśniona sylwetka trenera personalnego, która znajduje się w największej liczbie przypadków na stronie głównej.

Nie dlatego, że wizualnie jest z nią coś nie tak. Po prostu ktoś, kto będzie chciał osiągnąć takie kształty raczej nie skorzysta z usług trenera. Zdecydowanie częściej będzie to ktoś, kto ma zbędne kilogramy, pracę siedzącą czy potrzebuje rozruszać się trochę. Takie osoby nie potrzebują mięśniaków, a kogoś, kto dopasuje trening do ich potrzeb i oczekiwań.

Faktem jest, że to właśnie takie osoby wzbudzają większe zaufanie. Tak więc pokaż to na swoich mediach społecznościowych oraz stronie internetowej. Niech biją z nich: wiedza, odpowiednie podejście, dobre zdjęcia i uśmiech.

Trener personalny – jak pozyskać klientów

Trener personalny, jak pozyskać klientów na Facebooku i Instagramie

Jeśli dobrze prowadzisz media społecznościowe, to klienci sami zaczną się pojawiać. Ale co to właściwie znaczy? Zacznijmy od tego, że nie powinieneś publikować jednego rodzaju treści. Bardzo ograniczasz w ten sposób ilość osób, która może Cię znaleźć. Jeśli chcesz budować zasięgi na wiedzy, to wrzuć od czasu do czasu zdjęcie z podopiecznym, aby inni widzieli, że nie jesteś nudziarz. Z kolei nadmiar Twoich zdjęć bez koszulki (lub w topie – jeśli chodzi o kobiety) może spowodować, że uznają Cię za narcyza. Moja propozycja: dzielisz tydzień na 3 lub 4 cykle. W poniedziałki wrzucasz zdjęcie z podopiecznym, we wtorek jakiś zdrowy posiłek, w czwartek efekty pracy z innymi, a w piątek swoje – raz podczas treningu, a innym razem w jakiejś śmiesznej sytuacji. Tak oto możesz trafić nie do jednej, a aż czterech grup osób.

Na Facebooku i Instagramie fajnie czasami zamieścić jakiś ciekawy artykuł. Oczywiście krótko, zwięźle i na temat. Nikogo nie interesuje długa rozprawka. Pamiętaj, że w tych mediach tekst ten prędzej czy później raczej przepadnie. O wiele lepiej zrobić z tego artykuł i wrzucić na swojego bloga. Nie dość, że będziesz traktowany jako specjalista, to jeszcze ktoś wpisując w wyszukiwarkę „trener personalny jak pozyskać klientów” trafi na Ciebie. Przy okazji Twoja strona internetowa będzie nawet w pierwszej 10. Google. Na drugą stronę mało kto zagląda.

Na Facebooku możesz zrobić też post z wezwaniem do działania, czyli popularnym CTA. W ten sposób osoba po drugiej stronie będzie miała o wiele prostszą drogę, aby do ciebie napisać. Wystarczy, że tylko raz kliknie i już z Tobą rozmawia. Bardzo fajnie sprawdzą się też różnego rodzaju konkursy. Zwłaszcza te, w których wymogiem jest oznaczenie iluś znajomych. Nie dość, że będziesz miał większy ruch na mediach społecznościowych, to być może ktoś będzie Twoim nowym podopiecznym.

Jak pozyskać klientów na treningi personalne – najlepsze sposoby face to face

Jeśli już uda Ci się kogoś pozyskać z Internetu, to pamiętaj:

  • na treningu bądź miły
  • uśmiechaj się
  • dawaj poczucie bezpieczeństwa
  • bądź profesjonalny
  • nie przechwalaj się, ale słuchaj, co mówi podopieczny
  • miej różne warianty treningu
  • przedstaw odpowiedni plan treningowy
  • naucz się zbijać obiekcje
  • znaj swoją wartość
  • naucz się negocjować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *